آخرین یادداشت ها
انتخاب دکتر رضا صبوری بعنوان مدرس نمونه مراکز علمی کاربردی آذربایجان شرقی در سال ۱۳۹۸ ** انتخاب انجمن معماری مرکز جهاد دانشگاهی تبریز بعنوان انجمن برگزیده دوازدهمین جشنواره ملی حرکت ** سایت ایسرا در دست تعمیر و ارتقا ** پیشینه شب یلدا در تاریخ و فرهنگ ایران ** بررسی مهمترین گسل های ایران / استان آذربایجان شرقی ** لزوم توجه تخصصی به زمین شناسی در معماری و باستان شناسی **
مدیریت وبسایت علوم میان رشته ای آماده پذیرش و انتشار نظرات، یادداشت ها و مطالب اساتید و دانشجویان عزیز می باشد. کافیست مطالب علمی و انتقادی خود را برای ما بفرستید
عناوین اصلی

اسلایدر

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۴-۱۲-۰۲      دیدگاه :هیچ دیدگاهی برای نقش و کاربرد ستون درمعماری اشکانی ثبت نشده     

ستون به عنوان یک عنصر معماری به دو دسته تقسیم می شود:
۱-ستون آزاد
۲-ستون نما

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۴-۱۱-۲۹      دیدگاه :هیچ دیدگاهی برای مسجد جامع شبستر ثبت نشده     

این بنا در شهرستان شبستر واقع و اصل آن احتمالا ازدوره ایلخانی است؛ اما بازسازی های متعدد، صورت قدیمی آن را دگرگون کرده است .

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۴-۱۱-۲۹      دیدگاه :هیچ دیدگاهی برای مسجد جامع تسوج ثبت نشده     

در جنوب بازار و اول محله بابا هدایت تسوج یک باب مسجد تاریخی با عظمت تمام خودنمایی می کند.

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۴-۱۱-۰۱      دیدگاه :۱۱ دیدگاه برای معماری روستایی / طرح هادی روستایی     

زمانی که صحبت از روستا و بهینه سازی امکانات و شرایط زیستی روستاها به میان می آید طبیعتا عبارت طرح هادی روستا اولین چیزی است که ذهن هر فردی را مشغول می سازد. اما بدون هرگونه تعارف باید پرسید که طرح هادی روستایی نوشته شده در دهه ۱۳۶۰ که انصافا طرح بسیار جامع، اصولی و منطقی نیز بود، تا چه اندازه در عرصه عملی موفقیت کسب نموده است؟ متاسفانه جواب مشخص است، تقریبا موفقیتی حاصل نگردیده است.

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۴-۱۰-۲۰      دیدگاه :۶ دیدگاه برای معماری تاریخی ایران / معماری عیلامی     

معماری عیلام گونه ای از معماری مذهبی تاریخ بشر است، با الگوهای فراوانی برگرفته از همسایگان بین النهرینی و البته ابداعات و ابتکارات هنرمندان بومی و معماران عیلامی، همچنین در ارتباط با مبحث شهرسازی در دوران باستان ایران باید ذکر نمود که در شوش شهر پانزدهم عیلامی را با خیابان اصلی ساخته شده است.

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۴-۱۰-۰۵      دیدگاه :۶ دیدگاه برای منابع حرارتی / میزان تابش در اقلیم محلی     

شکل گیری اقلیم در کره زمین به مجموعه رویدادها و عوامل موثر آب و هوایی وابسته است که در اتمسفر رخ می دهد. هر چه در این اتمسفر به سطح زمین نزدیکتر شویم یا در واقع ارتفاع محدوده اقلیمی در حال بررسی کمتر شود. عوامل موجود در سطح زمین تاثیر بیشتری بر شاخص های آب و هوایی می گذارند. (بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۴-۰۵-۱۷      دیدگاه :هیچ دیدگاهی برای مسجد سلطان احمد ثبت نشده     

مسجد سلطان احمد در بین سالهای ۱۶۰۹ – ۱۶۱۶ میلادی توسط سلطان احمد اول پادشاه عثمانی ساخته شد. معمار بنا مهمت آقا صدفکار نام داشت. 

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۴-۰۳-۰۳      دیدگاه :هیچ دیدگاهی برای مسجد شیخ لطف الله ثبت نشده     

این مسجد شامل یک تالار با سقف گنبدی شکل است که تمام استانداردهای نمای چهار ایوانی و مناره در این مسجد رعایت شده است و به خاطر این است که این مسجد بیشتر برای آیین¬های رسمی سلطنتی طراحی شده است.

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۴-۰۳-۰۳      دیدگاه :هیچ دیدگاهی برای مسجد علی اصفهان ثبت نشده     

این مسجد با استناد به کتیبه تاریخ¬دار آن در اوایل قرن۱۶م (۹۲۹-۵۲۳) در ضلع جنوبی میدان کهنه ساخته شد. نقشه حیاط مسجد و چهار ایوان آن بر طبق استانداردهای ایرانی هستند گرچه تالار گنبدی شکل آن از نمونه¬های اولیه نشأت گرفته است.

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۴-۰۳-۰۱      دیدگاه :۱ دیدگاه برای معماری اسلامی، معماری سلجوقی، مسجدجامع اصفهان     

معماری اسلامی بدون تردید یکی از باشکوهترین دوران معماری بشری است، که در آن معماران و استادکاران مسلمان بدون تعصب از تمامی ابداعات فنی و هنری سایر ملل استفاده نموده و سبک های خاص و بدیعی را ایجاد نمودند.بدون تردید می توان مسجد جامع اصفهان را کلکسیون معماری اسلامی تمامی دوران ها دانست.

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۴-۰۲-۲۲      دیدگاه :هیچ دیدگاهی برای قوس و تاق در معماری / بخش اول ثبت نشده     

قوس از دوران های بسیار قدیم در معماری مرسوم بوده است. معماران دوران تاریخی همواره در این اندیشه بودند که با استفاده از روش های مختلف وابستگی به چوب جهت پوشش سقف را بکاهند، و در این میان استفاده از عنصر قوس در معماری در قالب تاق ها و گنبدها بهترین و کارآمدترین روش بود. 

(بیشتر…)

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است.
******** Design By Hadi Hajirahimi *********