آخرین یادداشت ها
انتخاب دکتر رضا صبوری بعنوان مدرس نمونه مراکز علمی کاربردی آذربایجان شرقی در سال ۱۳۹۸ ** انتخاب انجمن معماری مرکز جهاد دانشگاهی تبریز بعنوان انجمن برگزیده دوازدهمین جشنواره ملی حرکت ** سایت ایسرا در دست تعمیر و ارتقا ** پیشینه شب یلدا در تاریخ و فرهنگ ایران ** بررسی مهمترین گسل های ایران / استان آذربایجان شرقی ** لزوم توجه تخصصی به زمین شناسی در معماری و باستان شناسی **
مدیریت وبسایت علوم میان رشته ای آماده پذیرش و انتشار نظرات، یادداشت ها و مطالب اساتید و دانشجویان عزیز می باشد. کافیست مطالب علمی و انتقادی خود را برای ما بفرستید
عناوین اصلی

اسلایدر

کتاب فرهنگ اورارتو در شمال غرب ایران

پدید آورندگان : 
نویسنده : سیدعلی اصغر میرفتاح
نویسنده : رضا صبوری نوجه دهی
موضوع : اورارتو

ناشر : دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر

زبان کتاب : فارسی
تاریخ انتشار : ۱۳۹۱۰۳۲۸
شابک : 

۹۷۸-۹۶۴-۱۰-۰۶۴۸-۰
اطلاعات بیشتر : 
۲۱۲ صفحه – وزیری شومیز – چاپ ۱ – ۲۰۰۰ نسخه
قیمت پشت جلد : ۳۸۰۰۰ ریال

معرفی مختصر :

اورارتو نام یک امپراتوری و تمدن باشکوه در اوایل هزاره اول است. پایتخت این امپراتوری شهر توشپا همان وان کنونی در جنوب شرق ترکیه است. اورارتوها مردمانی صنعتگر و هنرمند بودند خصوصا در زمینه سفالگری، فلزکاری، نقوش برجسته و معماری و تزئینات وابسته طرح های بدیع و قابل توجهی را برای اولین بار ابداع نمودند. اورارتوها به کشاورزی و عمران و آبادانی روستاها اهمیت بسیاری قائل بودند و به همین خاطر کانالهای آبرسانی زیادی در جهت هدایت آب برای آبیاری مزارع ایجاد نمودند که آنها را به اولین امپراتوری هیدرولیک جهان تبدیل نمود. در کتاب فرهنگ اورارتو در شمالغرب علاوه بر پرداختن به جغرافیا و تاریخ اورارتوها در فصول اول و دوم در فصل های سوم و چهارم به هنرهای اورارتویی خصوصا فلزکاری آنها پرداخته می شود و در همین راستا تعداد ۳۲ قطعه شی فلزی اورارتویی موجود در موزه های مورد مطالعه و بررسی قرار می گیرد و در نتیجه بررسی مذکور اعلان می گردد که یک کتیبه نویافته اورارتویی بر روی یکی از دو کلاهخود موزه رضا عباسی توسط آقای رضا صبوری نوجه دهی کشف گردیده است. همچنین ایراد شماره گذاری یک شئی اورارتویی در موزه ارومیه اصلاح گردیده و در پایان نیز نظریه ای جدید در زمینه مرزهای شرقی تمدن اورارتو مطرح می گردد.


Irana

کتاب ایرانا، زنی در پس کوچه های تبریز منتشر شد.

نویسنده : دکتر ابوالفضل غنی زاده – عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور

انتشارات : قلم برتر

قیمت : ۸۰۰۰۰ ریال


معرفی دو کتاب

آخرین خنیاگر و آنگاه  به ‍‍پایان رسیدیم.      

ترجمه : دکتر علی رضا قلی فامیان

دکتر علی رضاقلی فامیان

دکتر علی رضاقلی فامیان

120- 180- 28 KKB

شرح مختصری از محتوای “آخرین خنیاگر” به قلم دکتر علی فامیان :

مجموعه داستان های «آخرین خنیاگر» نوشته نویسنده شناخته شده آمریکایی «اُ.هنری» با ترجمه­ای از علی فامیان، توسط انتشارات نیستان منتشر شده است. ویلیام سیدنی پورتر،‌ معروف به اُ.هنری، نویسنده امریکایی در ۱۱ سپتامبر ۱۸۶۲ میلادی دیده به جهان گشود. این نویسنده در طول عمر خود بیش از ۴۰۰ داستان کوتاه به رشته تحریر در آورد. این کتاب مشتمل بر ۲۳ داستان گردآوری شده از میان آثار این نویسنده است. تلاش این مترجم انتخاب داستان‌هایی بوده که با مضامین «زندگی شهری»،‌ «زندگی در غرب»، «طنز آمریکایی» و… به رشته تحریر در آمده‌اند.عنوان تعدادی از ۲۳ داستان گردآوری شده از این نویسنده شامل: «ذهن و آسمان خراش، استاد بشر دوست ریاضیات، قانون ناکارآمد، خانه ها و ساکنانش حاکم مردم، عرضه و تقاضا، پلیس و سرود، شاهدخت و شیرکوهی، قلب ها و دست ها، سیب اسرار آمیز، پس از بیست سال» می باشد.

 

120- 98- 20 KB

شرح مختصری از محتوای ” آنگاه به پایان رسیدیم” به قلم دکتر علی فامیان :

این رمان رتبه دوم از ده رمان برتر  سال ۲۰۰۷ توسط مجله تایمز را به خود اختصاص داده است. همچنین از سوی مجله نیویورکر، لس آنجلس تایمز، سانفرانسیسکو کرونیل و ده ها نشریه معتبر دیگر تحسین شده و جایزه بنیاد همینگوی را نیز در سال ۲۰۰۷ از آن خود نموده است.

ماجرای کتاب در سال های ۲۰۰۱- ۱۹۹۹ در یک شرکت تبلیغاتی واقع در شیکاگو اتفاق می‌افته. اول داستان همه چی آرومه و کارمندان چقدر خوشبختن! «عاشق نان شیرینی حلقوی رایگان شرکت بودیم. وقت و بی وقت شیرینی می خوردیم. گستردگی و کیفیت مزایای جانبی شغلمان خیره کننده بود».(ص ۱۰) . با شروع سال ۲۰۰۱ و بحران اقتصادی و ورشکستگی تعدادی از شرکتها، اخراج کارکنان این شرکت تبلیغاتی هم آغاز میشه. «دوران تعدیل نیرو فرا رسید. چند روز دیرتر یا زودتر همه مان کارمان را از دست می‌دادیم»(ص ۲۵).

خط اصلی داستان مربوط به تلاش کارمندان این شرکته که هر کاری از دستشون بر می‌آد میکنن تا مفید به نظر برسن و اخراج نشن.«همیشه با احتیاط به حرفهای همدیگر گوش می دادیم و آماده بودیم تا در صورت لزوم به سر میزهایمان برگردیم و خودمان را سرگرم کار نشان دهیم تا اخراج نشویم.» (ص ۷۳) همین موضوع (استرس از دست دادن شغل) به اضافه مرگ فرزند ، طلاق همسر ، اقساط معوق بانکی و … کارمندان این شرکت را تا مرز افسردگی یا حتی جنون پیش می برد.


 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است.
******** Design By Hadi Hajirahimi *********