آخرین یادداشت ها
انتخاب دکتر رضا صبوری بعنوان مدرس نمونه مراکز علمی کاربردی آذربایجان شرقی در سال ۱۳۹۸ ** انتخاب انجمن معماری مرکز جهاد دانشگاهی تبریز بعنوان انجمن برگزیده دوازدهمین جشنواره ملی حرکت ** سایت ایسرا در دست تعمیر و ارتقا ** پیشینه شب یلدا در تاریخ و فرهنگ ایران ** بررسی مهمترین گسل های ایران / استان آذربایجان شرقی ** لزوم توجه تخصصی به زمین شناسی در معماری و باستان شناسی **
مدیریت وبسایت علوم میان رشته ای آماده پذیرش و انتشار نظرات، یادداشت ها و مطالب اساتید و دانشجویان عزیز می باشد. کافیست مطالب علمی و انتقادی خود را برای ما بفرستید
عناوین اصلی

اسلایدر

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۶-۰۹-۲۹      دیدگاه :۶ دیدگاه برای زمین شناسی تاریخی / تئوری تکتونیک صفحه ای     

تاریخ زمین بسیار حیرت انگیز است زیرا که تمامی اعمال و پدیده های آن واقعی بوده و صحنه فعالیت تمامی کره زمین را دربرمی گیرد. لایه های سنگهای رسوبی مانند جداولی تحولات تاریخی عمر زمین را در خود ثبت کرده اندروش زمین شناسی تاریخی آن است که از طریق مطالعه ساختمان کنونی، اثرات و شواهد پدیده های مختلف به چگونگی وقوع و شکل گرفتن آنها پی برده می شود.

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۶-۰۹-۲۷      دیدگاه :۳ دیدگاه برای ساختهای زمین شناسی / ساختمان درون زمین     

زمین شناسی بطور ساده علم مطالعه کره زمین است. این علم از جنبه های مختلف درباره سیاره ای که روی آن زندگی می کنیم به بحث می پردازد. در واقع زمین شناسی دانشی است که با استفاده از قوانین، اصول و روشهای علومی چون فیزیک، شیمی، ریاضی و زیست شناسی به مطالعه زمین می پردازد. (بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۴-۰۷-۱۰      دیدگاه :۱۰ دیدگاه برای فسیل ها     

سنگواره‌شدن فرایندی کم‌اتفاق است زیرا کانی های طبیعی معمولاً تجزیه شده و دوباره وارد چرخه مواد می‌گردند. برای اینکه یک ارگانیسم سنگواره شود می‌بایست روی آن هرچه سریعتر با مواد رسوبی پوشیده شود. سنگواره‌ها و روند سنگوارگی انواع گوناگونی دارند. سنگواره‌ها معمولاً از خود مواد بازمانده از سازواره تشکیل شده‌اند، ولی هستند سنگواره‌هایی که تنها شامل اثر و رد یک سازواره مثل دایناسورها می شوند.

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۳-۰۴-۲۶      دیدگاه :۹ دیدگاه برای سنگ ها / واژه نامه تخصصی     

سنگ ها جزو عناصری هستند که علاوه بر زمین شناسان محققین رشته های دیگری همانند باستان شناسی و معماری و عمران و سایر رشته ها نیز خواه و ناخواه با آن سر و کار دارند. اما نکته باریک و مبهم مسئله اینجاست که اغلب شناخت علمی و دقیقی از گونه ها و جنس و ترکیب سنگها نداشته و به همین دلیل در تحقیقات خود دچار مشکل می گردند.

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۳-۰۴-۲۲      دیدگاه :۴ دیدگاه برای خاک / شناخت و اهمیت خاک ها     

خاک بعنوان بستر اصلی حیات روی زمین محسوب می شود. در مقایسه با قطر کره زمبن ضخامت بسیار کمی دارد ولی همین مقدار نیز برطرف کننده کلیه نیازهای غذایی موجودات زنده خشکی های روی زمین است. خاک از سویی برای مهندسین دارای اهمیت است و از سوی دیگر برای کشاورزان ارزشمند است اما امروزه کارشناسان محیط زیست از خطر نابودی خاک ها صحبت بمیان می آورند. (بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۳-۰۴-۱۴      دیدگاه :۵ دیدگاه برای چینه شناسی و ارتباط آن با سایر شاخه های علم زمین شناسی     

چینه شناسی تقریبا با تمام شاخه های علم زمین شناسی در ارتباط است، ولی ارتباط آن با بعضی شاخه ها مانند دیرین شناسی، سنگ شناسی، زمین شناسی ساختمانی و زمین شناسی اقتصادی آشکارتر است، چنانکه بررسی چینه شناسی منطقه مورد مطالعه بدون استفاده از دیرین شناسی مشکل است و می توان گفت که دیرین شناسی اساس چینه شناسی است.

(بیشتر…)

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است.
******** Design By Hadi Hajirahimi *********