آخرین یادداشت ها
انتخاب دکتر رضا صبوری بعنوان مدرس نمونه مراکز علمی کاربردی آذربایجان شرقی در سال ۱۳۹۸ ** انتخاب انجمن معماری مرکز جهاد دانشگاهی تبریز بعنوان انجمن برگزیده دوازدهمین جشنواره ملی حرکت ** سایت ایسرا در دست تعمیر و ارتقا ** پیشینه شب یلدا در تاریخ و فرهنگ ایران ** بررسی مهمترین گسل های ایران / استان آذربایجان شرقی ** لزوم توجه تخصصی به زمین شناسی در معماری و باستان شناسی **
مدیریت وبسایت علوم میان رشته ای آماده پذیرش و انتشار نظرات، یادداشت ها و مطالب اساتید و دانشجویان عزیز می باشد. کافیست مطالب علمی و انتقادی خود را برای ما بفرستید
عناوین اصلی

اسلایدر

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۴-۱۰-۲۵      دیدگاه :هیچ دیدگاهی برای هنرصنعت ملیله ثبت نشده     

ملیله‌کاری شاخه‌ای از هنر فلزکاری است که با مفتول‌های نازک نقره انجام می‌پذیرد. (بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۴-۱۰-۰۵      دیدگاه :هیچ دیدگاهی برای باستان سنجی ثبت نشده     

باستان سنجی یا آرکئومتری (Archaeometry) شاخه ای نسبتا جدید از علم باستان شناسی است که در آن یافته های باستانی توسط انواع مختلفی از روشها و فنون علمی و آزمایشگاهی مورد بررسی و تحقیق قرار می گیرد. بعبارت دیگر بکارگیری شاخه های مختلف علوم طبیعی و مهندسی به منظور درک بهتر مسائل باستانشناسی باستانسنجی نامیده می شود.

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۴-۰۸-۲۸      دیدگاه :هیچ دیدگاهی برای تاریخچه طلا ثبت نشده     

طلا از گذشته‌های بسیار دور، به ‌دلیل جلای زیبا، مقاومت بالا در مقابل اکسیداسیون و دیگر عوامل شیمیایی، شکل‌پذیری خوب و کمیابی، در طول تاریخ مورد توجه بشر بوده و دارای اهمیت ویژه‌ای می‌باشد.
   طلا به عنوان مهمترین استاندارد پولی جهان مطرح بوده و بیشترین مورد مصرف آن در ساخت سکه و شمش طلا به عنوان ذخایر پولی بین‌المللی است. این فلز به علت زیبایی و مقاومت، به صورت زیورآلات و کارهای هنری نیز استفاده می‌شود. این فلز همچنین در ساخت لوازم الکترونیکی دقیق مورد استفاده است به‌طوریکه در آینده رده اول مصرف طلا را به خود اختصاص خواهد داد.
   فلز طلا به عنوان یک سرمایه ملی و پشتوانه اقتصادی کشور مطرح می‌باشد، بنابراین اطلاع رسانی در مورد آمار قیمت، تولید، ذخیره و … این فلز گران‌بها در ایران در مقایسه با دیگر کشورها برای برنامه‌ریزی بهتر در جهت استخراج و استفاده از آن مفید و حتی ضروری می‌باشد.

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۳-۱۰-۲۱      دیدگاه :هیچ دیدگاهی برای مغناطیس سنجی ثبت نشده     

در این روش تغییرات شدت میدان مغناطیسی زمین توسط دستگاههای مغناطیس سنج اندازه گیری میشود.

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۳-۰۸-۰۹      دیدگاه :هیچ دیدگاهی برای مبانی فلزشناسی ثبت نشده     

متالورژی یکی از قدیمی‌ترین هنرها و یکی از جدیدترین علوم است. از زمانی که بشر فلز را شناخت، متالورژی را به‌عنوان یک هنر فرا گرفت. 

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۳-۰۴-۲۸      دیدگاه :۱ دیدگاه برای گیاه باستان شناسی     

گیاه باستان شناسی شاخه ای به نسبت جدید و کاملا تخصصی در مطالعات باستان شناسی است. این شاخه مطالعاتی همچنین یکی از زیر مجموعه های علوم میان رشته ای است که با بررسی دانه ها و بقایای گیاهان مکشوفه در کاوش های علمی باستان شناسی به بررسی وضعیت اقلیمی، گیاهی، دوران گذشته و همچنین وضعیت تغذیه مردمان آن دوران و روند اهلی شدن گیاهان و رشد کشاورزی و سایر موارد می پردازد.

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۳-۰۴-۲۴      دیدگاه :۵ دیدگاه برای باستان فلز شناسی / آرکئومتالورژی     

این تعریف که « متالورژی یکی از قدیمی‌ترین هنرها و یکی از جدیدترین علوم است »، بخوبی تاریخچه طولانی و موثر رشته متالورژی را بیان می‌کند. از زمانی که بشر فلز را شناخت، متالورژی را به‌عنوان یک هنر فرا گرفت. این علم، فرآوری مواد معدنی از کانه‌های آنها – جداسازی از سنگ معدن، ذوب، تصفیه و تولید شمش بهبود خواص و تهیه آلیاژها و فن کار بر روی فلزات و شکل دادن آنها را در بر می‌گیرد. صنعت متالورژی در جهان از دیرباز به‌عنوان صنعت مادر شناخته شده، با پیشرفتهای روز افزون تکنولوژی، نقش آن آشکارتر می‌گردد.

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۳-۰۴-۲۴      دیدگاه :۵ دیدگاه برای استخوان های باستانی     

در بسیاری از محوطه های باستانی گورهایی بدست می آید که یا حاکی از وجود یک قبرستان گسترده است و یا فقط مربوط به تدفین مقطعی و کوتاه مدت در زمان مشخصی است. گورها و محتویات آنها اعم از اسکلت و اشیا مربوط به آن گذشته از این که بهترین آثار جهت نمایش در ویترین های موزه ها و مجموعه های شخصی هستند در عین حال نیز می توانند مسائل ناشناخته و قابل توجهی را بیان نمایند.

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۳-۰۴-۰۴      دیدگاه :۱۰ دیدگاه برای روش های سالیابی در باستان شناسی     

استفاده از روش های علوم طبیعی در باستان شناسی سابقه ای بیش از یک قرن دارد. کشف اثر پرتو زایی (رادیو اکتیویته)نه فقط برای فیزیک دانان و شیمیدانان راهگشای افقهای نوینی در پژوهش های علمی بود، بلکه پزشکان، زمین شناسان و باستان شناسان نیز از دستاوردهای این کشف بهره مند شدند. امروزه دانشمندان علوم طبیعی صدها روش علمی برای استخراج بیشترین اطلاعات از یافته های باستان شناسی ارائه داده اند که با کمک آنها به پاسخگویی سوالات گوناگون می پردازند.

(بیشتر…)

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است.
******** Design By Hadi Hajirahimi *********