آخرین یادداشت ها
انتخاب دکتر رضا صبوری بعنوان مدرس نمونه مراکز علمی کاربردی آذربایجان شرقی در سال ۱۳۹۸ ** انتخاب انجمن معماری مرکز جهاد دانشگاهی تبریز بعنوان انجمن برگزیده دوازدهمین جشنواره ملی حرکت ** سایت ایسرا در دست تعمیر و ارتقا ** پیشینه شب یلدا در تاریخ و فرهنگ ایران ** بررسی مهمترین گسل های ایران / استان آذربایجان شرقی ** لزوم توجه تخصصی به زمین شناسی در معماری و باستان شناسی **
مدیریت وبسایت علوم میان رشته ای آماده پذیرش و انتشار نظرات، یادداشت ها و مطالب اساتید و دانشجویان عزیز می باشد. کافیست مطالب علمی و انتقادی خود را برای ما بفرستید
عناوین اصلی

اسلایدر

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۶-۱۰-۱۹      دیدگاه :هیچ دیدگاهی برای سرعتگیر و سرعتکاه، در معابر شهرها ثبت نشده     

سرعتگیرها و سرعتکاه ها گونه مختلف از ابزارها و تجهیزات کنترل سرعت ماشین ها جهت بالا بردن ضریب امنیت عابران پیاده و شهروندان هستند.  سرعتگیرها و سرعتکاههای استاندارد براساس ارتفاع و عرض در موفعیتهای مشخصی نصب می شوند. اما آنچه که شاهد هستیم اینست که در معابر شهرهای ایران اغلب به دلیل بی اطلاعی متولیان خصوصا شهرداری ها عملیات نصب این گروه از ابزارها اشتباه انجام می پذیرد و گاها در محل هایی که نصب سرعتگیر ایراد فنی دارد و باید از سرعتکاه استفاده شود سرعتگیر نصب می شود.

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۴-۰۲-۲۲      دیدگاه :هیچ دیدگاهی برای شهر فئودالی ایران ثبت نشده     

هرچند که اطلاعات ضعیفی درباره شهرهای پیش از اسلام در دست است ولی از شهرهای بعد از اسلام در دوره فئودالی نمونه هایی با ترکیب کاملا متلاشی نشده بجا مانده است.

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۳-۰۵-۰۲      دیدگاه :۳ دیدگاه برای ساختار فضایی شهرها     

شهرهای بایستی ساختار فضایی شان را مورد توجه قرار دهند. تراکم و انباشتگی جمعیت می تواند باعث افزایش هزینه های اقتصادی شود.

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۳-۰۵-۰۱      دیدگاه :۴ دیدگاه برای زیرساخت های شهری / پایه و اساس شهرهای مدرن     

زیر ساخت، در عمومی‌ترین حالت، یک دسته از عوامل ساختاری به هم پیوسته می‌باشد که تکیه‌گاه اسکلت یک ساختمان کامل را فراهم می‌آورد. این واژه در زمینه‌های متفاوت معانی گوناگونی می‌دهد، اما شاید در بسیاری موارد جهت اشاره به جاده‌ها، و مجرای فاضلاب از آن استنباط شود. ممکن است این عوامل گوناگون مجتمعا زیرسازه شهری، زیرسازه مربوط به شهرداری، یا بطور ساده سازه‌های عمومی نامیده شوند

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۳-۰۵-۰۱      دیدگاه :۱ دیدگاه برای مبلمان شهری / لزوم توجه به زیباسازی شهرها     

هدف طراحی شهری و مبلمان آن ایجاد محیطی خلاق و پرورنده برای مردمی است که در آن زندگی می کنند چنین محیطی با گوناگونی بسیار ،آزادی انتخاب به افراد میدهد و زمینه خلاقیت را فراهم می آورد.

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۳-۰۳-۲۹      دیدگاه :۴ دیدگاه برای سیر تحول شهرنشینی، شهرگرایی و شهرسازی در ایران     

فرایند شهرگرایی، شهرسازی، شهرنشینی ایران را با توجه به مدارک و منابع موجود و حرکت از تحلیلی ریخت شناسانه می توان در سه دوره عمده و کلی مورد بررسی قرار داد، می بایست توجه داشت که این دسته بندی عمومی ویژگیهای مقاطع درونی هر دوره را از یاد نخواهد برد.

(بیشتر…)

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است.
******** Design By Hadi Hajirahimi *********