آخرین یادداشت ها
انتخاب دکتر رضا صبوری بعنوان مدرس نمونه مراکز علمی کاربردی آذربایجان شرقی در سال ۱۳۹۸ ** انتخاب انجمن معماری مرکز جهاد دانشگاهی تبریز بعنوان انجمن برگزیده دوازدهمین جشنواره ملی حرکت ** سایت ایسرا در دست تعمیر و ارتقا ** پیشینه شب یلدا در تاریخ و فرهنگ ایران ** بررسی مهمترین گسل های ایران / استان آذربایجان شرقی ** لزوم توجه تخصصی به زمین شناسی در معماری و باستان شناسی **
مدیریت وبسایت علوم میان رشته ای آماده پذیرش و انتشار نظرات، یادداشت ها و مطالب اساتید و دانشجویان عزیز می باشد. کافیست مطالب علمی و انتقادی خود را برای ما بفرستید
عناوین اصلی

اسلایدر

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۳-۰۹-۲۶      دیدگاه :هیچ دیدگاهی برای نقاشی و کتاب آرایی دوران تیموری ثبت نشده     

نوآوری های نقاشی دوره تیموری منشأ در نگارگری شیراز، تبریز و بغداد در اواخر سده هشتم/چهاردهم در ایام حکومت آل مظفر و آل جلایر داشت.

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۳-۰۷-۱۴      دیدگاه :۳ دیدگاه برای نقاشی ایرانی / مکتب مغول     

آنچه که در میان باستان شناسان و هنرشناسان بعنوان نقاشی و مینیاتور هنرمندانه ایران شناخته می شود، هر چند در پایه و اساس، پیشینه ای به درازای تمدن ایران زمین دارد، اما نقطه آغازین آن بصورت حرفه ای و هنرمندانه از دوران حکومت مغول ها در ایران است.

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۳-۰۵-۲۰      دیدگاه :۸ دیدگاه برای تاریخچه تولید شیشه کریستال در ایران     

شیشه های کریستال به آن دسته از شیشه ها اطلاق می شود که کاملا شفاف بوده و دارای خواص مطلوب از نقطه نظر شکست و تجزیه نور باشند. براساس تعاریف جدید، شیشه کریستال سربی باید حاوی حداقل ۲۴% اکسید سرب و ضریب شکست ۵۴۵/۱ باشد.

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۳-۰۵-۰۴      دیدگاه :۳ دیدگاه برای پارچه، نساجی و پوشاک در بین النهرین باستان     

یکی از مسائلی که می تواند در هویت هر فرهنگ نقش ویرانگر یا سامان بخش داشته باشد، لباس یا پوشاک آن فرهنگ است. متاسفانه آنگونه که باید این اهمیت بخوبی شناخته نشده است و بسیاری از محققین در پژوهش های خود توجه چندانی به نوع پوشش تمدن های باستانی نمی کنند.

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۳-۰۴-۳۰      دیدگاه :۴ دیدگاه برای هنر کتاب آرایی دوران اسلامی     

در دوران شکوفایی تمدن اسلامی، با توجه به ارزش کتاب به ویژه قرآن، کار تزیین اوراق و جلد مورد توجه هنرمندان مسلمان قرار گرفت و حاشیه، صفحات، سرفصل ها و سرلوحه ها با استفاده از انواع اسلیمی ها، نقوش هندسی و طرحها به صورتی زیبا تزیین میشد. 

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۳-۰۴-۳۰      دیدگاه :۳ دیدگاه برای رنگ و نقاشی / جلوه ای رویایی از شکوه زندگی     

قدمت استفاده از رنگ و هنر نقاشی بر بدنه غارها بیش از ۳۰ هزار سال قبل تخمین زده شده است. در حقیقت هنر نقاشی همواره همراه انسان اولیه رشد کرده و تکامل یافته است.

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۳-۰۴-۳۰      دیدگاه :۳ دیدگاه برای خط و هنر خوشنویسی     

خط و زبان ودیعه ­ای الهی هستند که به بیان کلام الهی خدا می ­پردازند. بعدها خط و ادبیات منتج به شاخه ­ای از هنر قدسی شدند.

(بیشتر…)

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است.
******** Design By Hadi Hajirahimi *********