آخرین یادداشت ها
انتخاب دکتر رضا صبوری بعنوان مدرس نمونه مراکز علمی کاربردی آذربایجان شرقی در سال ۱۳۹۸ ** انتخاب انجمن معماری مرکز جهاد دانشگاهی تبریز بعنوان انجمن برگزیده دوازدهمین جشنواره ملی حرکت ** سایت ایسرا در دست تعمیر و ارتقا ** پیشینه شب یلدا در تاریخ و فرهنگ ایران ** بررسی مهمترین گسل های ایران / استان آذربایجان شرقی ** لزوم توجه تخصصی به زمین شناسی در معماری و باستان شناسی **
مدیریت وبسایت علوم میان رشته ای آماده پذیرش و انتشار نظرات، یادداشت ها و مطالب اساتید و دانشجویان عزیز می باشد. کافیست مطالب علمی و انتقادی خود را برای ما بفرستید
عناوین اصلی

اسلایدر

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۴-۰۸-۲۸      دیدگاه :هیچ دیدگاهی برای سنجنده های هایپراسپکترال ثبت نشده     

 این سنجنده ها به دو صورت فضابرد و هوابرد می‌باشند: سنجنده های فضابرد عبارتند از(Hyperion, Ali, Proba) که در مدار زمین قرار می‌گیرند. سنجنده های دیگر نظیر (Hymap, Casi, AVIRS, DBHS) نیز بر روی هواپیماهای سبک یاحتی در برخی موارد بر روی هلی کوپترها قابل نصب بوده و با توجه به ارتفاع کم پرواز از دقت بسیار زیادی نسبت به سنجنده های نصب شده درماهواره ها برخوردار هستند.

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۴-۰۳-۰۳      دیدگاه :۳۵ دیدگاه برای سکوها و سنجنده ها     

شناخت دقیق سکوها و سنجنده ها اولین گام در دستیابی محققین در علم سنجش از دور است. (بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۴-۰۲-۲۴      دیدگاه :۱ دیدگاه برای علم و هنر سنجش از دور     

سنجش از دور عبارت است از بکارگیری عکسهای هوایی، عکسهای فضایی و تصاویر ماهواره ای ، برای تفسیر و شناسایی و کسب اطلاعات از پدیده ها.

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۴-۰۱-۳۰      دیدگاه :۱ دیدگاه برای طیف الکترومغناطیس و طول موج ها     

Uv : wavelengths from 0.01 to 0.04m

Ir : infrared region of the electromagnetic spectrum that includes to  wavelengths from0.7 to 1mm

(بیشتر…)

اطلاعات جغرافیایی یکی از مهمترین ابزارهای پژوهش های میدانی باستان شناسی هستند و تقریبا بدون داشتن چنین اطلاعاتی نمی توان نتیجه قابل قبولی را بدست آورد. در تصاویر ارائه شده سعی گردیده تابصورت مختصر اما مفید کلیه نکات کلیدی استفاده از داده های جغرافیایی در روند پژوهش میدانی باستان شناسی بیان گردد.

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۳-۱۰-۲۹      دیدگاه :۱ دیدگاه برای اصول سیستم اطلاعات جغرافیایی     

مخاطب گرامی :

متن حاضر نوشتاری است که اصول و ساختار سیستم اطلاعات جغرافیایی را در قالب تحلیل مبانی بخوبی تشریح می نماید. از اینرو با امید برای قابل استفاده بودن علاقمندان مبحث سنجش از دور، جهت مطالعه و استفاده محققین ارائه می گردد.

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۳-۱۰-۲۵      دیدگاه :هیچ دیدگاهی برای کاربرد سنجش از دور در باستان شناسی ثبت نشده     

شناسایی و تهیه نقشه های مکانهای باستانی بطور عمده با روش های سنتی انجام می شود که به هزینه و زمان زیادی نیاز دارد. بنابراین استفاده از تکنولوژی های جدید مانند سنجش از دور (RS) و سیستم اطلاعات جغرافیایی (ساج) برای این منظور در مناطق مختلف جهان ورد بررسی قرار گرفته و استفاده از آن نیز مفید شناخته شده است.

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۳-۱۰-۲۳      دیدگاه :هیچ دیدگاهی برای پردازش تصاویر و داده های دورسنجی ثبت نشده     

پردازش رقومی می تواند باعث افزایش کیفیت داده و پیش درآمدی برای تفسیر بهتر داده ها باشد.

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۳-۰۴-۳۰      دیدگاه :۱ دیدگاه برای کاربرد سنجش از دور در پژوهش های علوم میان رشته ای     

سنجش از دور این توانایی را به محققین می دهد تا با شناخت، آگاهی و دید دقیق بر جزئیات منطقه طرح های پیشنهادی خود را بررسی و عملیاتی نمایند. با تسلط بر سنجش از دور می توان بر محیط مورد نظر بطور کامل مسلط بود  تمامی جوانب ممکن را پیش بینی نموده و با راه کارهای آماده وارد جریان اجرای پروژه شد.

(بیشتر…)

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است.
******** Design By Hadi Hajirahimi *********