آخرین یادداشت ها
انتخاب دکتر رضا صبوری بعنوان مدرس نمونه مراکز علمی کاربردی آذربایجان شرقی در سال ۱۳۹۸ ** انتخاب انجمن معماری مرکز جهاد دانشگاهی تبریز بعنوان انجمن برگزیده دوازدهمین جشنواره ملی حرکت ** سایت ایسرا در دست تعمیر و ارتقا ** پیشینه شب یلدا در تاریخ و فرهنگ ایران ** بررسی مهمترین گسل های ایران / استان آذربایجان شرقی ** لزوم توجه تخصصی به زمین شناسی در معماری و باستان شناسی **
مدیریت وبسایت علوم میان رشته ای آماده پذیرش و انتشار نظرات، یادداشت ها و مطالب اساتید و دانشجویان عزیز می باشد. کافیست مطالب علمی و انتقادی خود را برای ما بفرستید
عناوین اصلی

اسلایدر

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۳-۱۰-۲۳      دیدگاه :هیچ دیدگاهی برای پردازش تصاویر و داده های دورسنجی ثبت نشده     

پردازش رقومی می تواند باعث افزایش کیفیت داده و پیش درآمدی برای تفسیر بهتر داده ها باشد.

018

 

هنگامی که داده دورسنجی در فرمت رقومی موجود باشد آنالیز و پردازش رقومی می تواند با استفاده ازکامپیوتر بر روی این داده ها انجام گیرد. پردازش رقومی می تواند باعث افزایش کیفیت داده و پیش درآمدی برای تفسیر بهتر داده ها باشد.

با انجام آنالیز و پردازش رقومی می توان بطور اتوماتیک و بدون استفاده از عامل انسانی (روش دستی) عوارض را شناسایی کرده و اطلاعات لازم را استخراج نمود.

١. تصاویر آنالوگ(Analog Image)

محصولاتی از سنجش از راه دور مثل عکسهای هوایی حاصل در تصویر برداری عکاسی ھستند (با استفاده از دوربین) وقتی که فیلم عکسبرداری ظاهر شد پس از آن دیگر پردازش اضافه ای بر روی تصویر مورد نیاز نیست. این اطلاعات تصویری به عنوان فرمت (فرم) آنالوگ شناخته می شوند.

02

 

٢. تصاویر رقومی(Digital Images)

تصاویر سنجش از راه دور همچنین می توانند بصورت آرایشی از پیکسل ها (عناصر تصویری) در کامپیوتر نمایش داده شوند. در این حالت هر پیکسل بصورت متناظر نشانگر یک عدد رقومی بود و نشانگر سطح روشنایی هر پیکسل در تصویر است. در این حالت اطلاعات به عنوان فورمت رقومی شناخته می شوند. به این تصاویر که به صورت آرایشی از ستون ها و ردیف  ها منظور شده اند تصاویر رستری نیز اطلاق می شود.

03

 

٣. مقادیر پیکسلی( Pixel Values)

مقادیر انرژی الکترومغناطیس در تصویر رقومی به وسیله اعداد رقومی مثبت ضبط می شود. اعداد رقومی به صورت ارقام دو دویی (یا بیت ها) که می تواند از صفر تا عدد ٢ با توانی از مضرب ٢ باشد.

۱) ذخیره می شود. bite= 21= هر بیت به صورت مضربی از ٢ (بطور مثال ۲ ماکزیمم عدد سطوح روشنی بستگی به عدد بیت ها استفاده شده در نمایش انرژی ثبت شده دارد. بنابراین، اگر یک سنجنده از ٨ بیت جهت مثبت اطلاعات استفاده ۲۸ خواهیم داشت و دامنه اطلاعات بین صفر = می کند مقادیر رقومی را به صورت ٢۵۶ تا ٢۵۵ خواهد بود. ٨ بیت معمولترین مقدار بیت در میان اطلاعات است.

04

 

۴. وضوح و تفکیک تصویر Image Resolution

تفکیک و وضوح یک تصویر رقومی وابسته به مقادیر مربوط به ارزش پیکسل (دامنه تغییرات در روشنایی) است. با یک تصویر ٢ بیتی، ماکزیمم دامنه تغییرات روشنی ۲۲ خواهد بود و دامنه مقادیر بین صفر تا ٣ بود و در نتیجه تصویر از وضوح کمی برخوردار است. در یک تصویر ٨ بیتی، ماکزیمم دامنه روشنی ٢۵۶ خواهد که دامنه از ارزش ها  بین ٠ تا ٢۵۵  خواهد بود که این نشانگر این است که تصویر از وضوح بالاتری برخوردار است

05

 

شیوه های پردازش تصاویر Image Processing Procedures

۱. ترمیم تصویر Image Restoration

اکثر تصاویر ثبت شده به  جهت وجود برخی عوامل از جمله نویزهای موجود تنزل کیفیت داشته و بایستی ترمیم شوند. دو خطای معمول که در دادهه های مولتی(Stripping banding) اسپکترال (چند طیفی) مشاهده میشود عبارتند از نواری شدن(Line dropout) و حذف شدگی خطی

نواری شدن یا باندی شدن( Stripping or banding )

خطاهایی هستند که مربوط به پاسخ سنجنده بوده و یا در حین ثبت و انتقال داده رخ می دهند این خطاها  به صورت خطای سیستماتیک و یا شیفت پیکسل ها بین ردیف ها رخ می  دهد نمونه ای از این خطا در شکل زیر نمایش داده شده است.

06

 

حذف شدگی خطی(Line dropout)

خطاهایی هستند که مربوط به پاسخ سنجنده بوده بدین صورت که در هنگام ثبت و ضبط و یا انتقال اطلاعات یک ردیف از پیکسل ها در تصویر حذف می شوند

07

 

۲. افزایش کیفیت تصویر Image Enhancement

یکی از نقاط قوت پردازش تصویر رقومی این است که این فرصت را به ما می  دهد تا بتوانیم محدوده ای از منظره و بخشی از تصویر موجود را به وسیله دستکاری در ارزش های پیکسلی، افزایش کیفیت دهیم . بنابراین با این روش تفسیر دیداری داده

آسانتر خواهد شد. تکنیک های مختلفی جهت افزایش کیفیت یک تصویر وجود دارد که و فیلتر کردن مکانی (Contrast stretching) می توان از بسط کنتراست نام برد. (Spatial Filtering)

هیستوگرام تصویر(Image Histogram) –

برای هر تصویر رقومی، ارزش پیکسلی نشانگر دامنه تغییرات خصوصیات مشاهده شده ای چون میزان سطح روشنی است. یک هیستوگرام تصویر یک نمایشگرافیکی از ارزش های روشنی است که در یک تصویر مورد مقایسه قرار می گیرد. در این نمودار x ارزش های روشنایی (بطور مثال بین صفر تا ٢۵۵ ) در طول محور

نشان داده می شوند و فراوانی رخداد هرکدام از این ارزش ها در تصویر در محدوده نمایش داده می شود.

08

 

بسط و گسترش کنتراست(Contrast Stretching) –

گاھی اوقات اطلاعات مفید در تصویر رقومی تنها در بخشی کوچک از دامنه ارزش های رقومی در دسترس محصور شده اند (معمولاً ٨ بیت یا ٢۵۶ سطح) افزایش کنتراست باعث ایجاد تغییرات در ارزش های اصلی شده و بنابراین موجب گسترش محدوده مورد استفاده می شود. در این حالت افزایش کنتراست بین عارضه و زمینه افزایش می یابد. چندین نوع از افزایش کنتراست وجود دارد که می تواند به روش خطی و غیرخطی تقسیم گردد.

بسط کنتراست خطی Linear Contrast stretch –

این روش شناخت مرزهای بالایی و پایینی از هیستوگرام را شامل شده (معمولاً حداقل و حداکثر مقادیر روشنایی در تصویر را)  و تغییر شکل اعمال شده را برای بسط این دامنه تغییر ،برای کل محدوده شامل می شود.

09

 

بسط کنتراست همسان Equalized contrast stretch –

در این روش، بسط دادگی مقادیر و محدوده نمایشی بیشتری را از بخش های هیستوگرام را در بر می گیرد. در این روش، جزئیات در نواحی بسط داده شده نسبت به نواحی مربوط به هیستوگرام اولیه که در آن مقادیر دارای تکرار کمتری هستند بهتر مشخص می شوند.

ادامه دارد…..کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است.
******** Design By Hadi Hajirahimi *********