آخرین یادداشت ها
انتخاب دکتر رضا صبوری بعنوان مدرس نمونه مراکز علمی کاربردی آذربایجان شرقی در سال ۱۳۹۸ ** انتخاب انجمن معماری مرکز جهاد دانشگاهی تبریز بعنوان انجمن برگزیده دوازدهمین جشنواره ملی حرکت ** سایت ایسرا در دست تعمیر و ارتقا ** پیشینه شب یلدا در تاریخ و فرهنگ ایران ** بررسی مهمترین گسل های ایران / استان آذربایجان شرقی ** لزوم توجه تخصصی به زمین شناسی در معماری و باستان شناسی **
مدیریت وبسایت علوم میان رشته ای آماده پذیرش و انتشار نظرات، یادداشت ها و مطالب اساتید و دانشجویان عزیز می باشد. کافیست مطالب علمی و انتقادی خود را برای ما بفرستید
عناوین اصلی

اسلایدر

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۳-۱۲-۲۵      دیدگاه :هیچ دیدگاهی برای سکه های عثمانی / آقچه ثبت نشده     

در این مجموعه گفتارها به معرفی ویژگی های ظاهری و تاریخی سکه های عثمانی پرداخته خواهد شد.

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۳-۰۷-۰۶      دیدگاه :۱ دیدگاه برای معرفی مجموعه سکه در موزه ایران باستان     

موزه ملی ایران مانند سایر موزه های جهان دارای قسمت جداگانه ای برای حفظ و نگهداری سکه ها و مهرهای ارزشمند ایران می باشد و با توجه به اهمیتی که سکه و مهر در امر مطالعات تاریخی تمدن هر کشوری دارد ، وجود این بخش اهمیت ویژه ای را داراست.

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۳-۰۶-۲۲      دیدگاه :۱ دیدگاه برای سکه های پارتی (اشکانیان)     

سکه های اشکانیان گویای واقعیت های تاریخی هستند، که مربوط به دوران ۵۰۰ حکومتی است که تا همین صد سال پیش به دلیل تخریب های دوران ساسانی اطلاعاتی چندانی در مورد آنها وجود نداشته است.

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۳-۰۵-۳۰      دیدگاه :۷ دیدگاه برای سکه های سلوکی / بخش اول سکه اسکندر مقدونی     

موقعی که اسکندر به سلطنت رسید در خزانه مقدونی فقط ۶۰ تالان سکه نقره و چند ظرف طلا و نقره وجود داشت. ولی این فقر مالی دوامی نکرد و با تصرف مناطق ثروتمند همانند بابل و تخت جمشید غنایم بیشماری بدست یونانیان رسید.

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۳-۰۵-۱۳      دیدگاه :۵ دیدگاه برای سکه های ساسانیان     

سکه های ساسانی مدارک و اسناد ارزشمندی از تاریخ، فرهنگ، هنر و مذهب ایران بشمار می آیند. سکه ها هنر و فرهنگ ساسانی را بصورت موثق نمایان می سازند.

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۳-۰۵-۱۲      دیدگاه :۴ دیدگاه برای سکه های هخامنشی     

سکه هخامنشی بعنوان اولین سکه های ایرانی ضرب گردیده اند، این سکه ها ناگفته های بسیاری دارند که در نوشتار حاضر ضمن معرفی آنها به برخی از این ناگفته ها اشاره می شود.

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۳-۰۴-۰۴      دیدگاه :۱۷ دیدگاه برای سکه های باستانی / علم سکه شناسی     

سکه شناسی قسمت مهمی از باستان شناسی است که شاهد زنده ای از تمدن دنیای قدیم و ملل مختلف می باشد. علم سکه شناسی توانسته است بزرگترین خدمت را برای روشنتر شدن تاریخ گذشته بنماید و گوشه های تاریک و مبهم را روشن و حل نماید. سکه شناسی مانند سایر شعبه های باستان شناسی، منحصر به شناسایی رشته مشخصی نیست، بلکه سکه هر دوره نماینده عادات، آداب، خط، زبان، هنر، مذهب، تمدن، ارتقا، انحطاط وضع اجتماعی، ثروت یا ورشکستگی، ارتباطات تجارتی ملت و مملکتی است، و در حقیقت منبع اطلاعات صحیح و دقیق از دنیای قدیم، یعنی از دورانی که سکه ایجاد گردیده تا بحال می باشد.

(بیشتر…)

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است.
******** Design By Hadi Hajirahimi *********