آخرین یادداشت ها
انتخاب دکتر رضا صبوری بعنوان مدرس نمونه مراکز علمی کاربردی آذربایجان شرقی در سال ۱۳۹۸ ** انتخاب انجمن معماری مرکز جهاد دانشگاهی تبریز بعنوان انجمن برگزیده دوازدهمین جشنواره ملی حرکت ** سایت ایسرا در دست تعمیر و ارتقا ** پیشینه شب یلدا در تاریخ و فرهنگ ایران ** بررسی مهمترین گسل های ایران / استان آذربایجان شرقی ** لزوم توجه تخصصی به زمین شناسی در معماری و باستان شناسی **
مدیریت وبسایت علوم میان رشته ای آماده پذیرش و انتشار نظرات، یادداشت ها و مطالب اساتید و دانشجویان عزیز می باشد. کافیست مطالب علمی و انتقادی خود را برای ما بفرستید
عناوین اصلی

اسلایدر

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۴-۰۸-۲۸      دیدگاه :هیچ دیدگاهی برای سنجنده های هایپراسپکترال ثبت نشده     

 این سنجنده ها به دو صورت فضابرد و هوابرد می‌باشند: سنجنده های فضابرد عبارتند از(Hyperion, Ali, Proba) که در مدار زمین قرار می‌گیرند. سنجنده های دیگر نظیر (Hymap, Casi, AVIRS, DBHS) نیز بر روی هواپیماهای سبک یاحتی در برخی موارد بر روی هلی کوپترها قابل نصب بوده و با توجه به ارتفاع کم پرواز از دقت بسیار زیادی نسبت به سنجنده های نصب شده درماهواره ها برخوردار هستند.

 تصاویر هایپراسپکترال بصورت داده های سه بعدی جمع آوری و نمایش داده می شوند، جمع‌آوری اطلاعات مکانی در جهات برداری x,y و اطلاعات طیفی در جهت z صورت می‌گیرد.
   سنجنده فضابرد Hyperion:
   داده های حاصل از تصاویر فراطیفی(HSI) در سیستم های RS از اوایل دهه ۱۹۸۰ در دسترس محققان قرار گرفته و استفاده از آنها نشاندهنده بلوغ تکنولوژی است. برای اولین بار سنجنده هایپریون در نوامبر سال ۲۰۰۰ توسط NASA برای تست قابلیت هوابرد، مورد استفاده قرار گرفت. هایپریون محدوده‌ای بین ۵/۲-۴/۰ میکرومتر با ۲۴۲ باند طیفی(کانال) و قدرت تفکیک طیفی تقریبا ۱۰ نانومتر و قدرت تفکیک مکانی ۳۰ متر را در بر می‌گیرد.
   اولین نتایج بدست آمده از داده های فرا طیفی هوابرد(هایپریون) اطلاعات بسیار مفیدی درباره کانی شناسی ارائه کرد. کانی های شناسایی شده شامل کربنات ها، کلریت، اپیدوت، کائولینیت، آلونیت، مسکویت، سیلیس هیدروترمال و زئولیت بودند. داده های هایپریون حتی امکان تشخیص دقیق تفاوت بین کلسیت و دولومیت و نظایر آن را نیز دارد.
   تصویری ازسنجنده هایپریون.
   سنجنده فضابرد ALI:
   ALI سنجنده ای است که بر روی ماهواره لندست نصب شده و اولین ابزار مشاهده زمینی بود که توسط ناسا تحت برنامه فضایی(NewMillennium Program) یا (NMP) ساخته شده است. این ابزار برای نشان دادن مقایسه یا بهبود قدرت تفکیک مکانی و طیفی لندست با جرم، حجم و هزینه نگهداری لندست طراحی شده است و اصولاً یک ابزار بررسی کننده و ممیزی است.
   این ابزار دارای ۴ سنجنده Chip-Assemblies بوده که بصورت اجتماعات بخشی قرار گرفته اند. ارتفاع مدار آن ۷۰۴ کیلومتر و باندهای چند طیفی و پنکروماتیک نوع لندست را ایجاد می کند. این باندها به تقلید از ۶ باند لندست طراحی شده و دارای سه باند پوششی اضافی ۴۵۳/۰-۴۳۳/۰، ۸۹۰/۰-۸۴۵/۰ و ۳/۱-۲/۱ میکرومتر می‌باشد. ALI همچنین شامل اپتیک‌های Wide-Angle بوده که یک میدان دید پیوسته °۶۲۵/۱ × °۱۵ با قدرت تفکیک ۳۰ متر برای پیکسل‌های چند طیفی و ۱۰ متر برای پیکسل‌های پنکروماتیک ایجاد می‌کند.
   مزایا:
   با استفاده از فن‌آوریهای حاصل از سنجنده ALI، پتانسیل کاهش هزینه ها، اندازه انواع لندست با یک فاکتور ۴ به ۵ بوجود می‌آید.

پکلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است.
******** Design By Hadi Hajirahimi *********