آخرین یادداشت ها
انتخاب دکتر رضا صبوری بعنوان مدرس نمونه مراکز علمی کاربردی آذربایجان شرقی در سال ۱۳۹۸ ** انتخاب انجمن معماری مرکز جهاد دانشگاهی تبریز بعنوان انجمن برگزیده دوازدهمین جشنواره ملی حرکت ** سایت ایسرا در دست تعمیر و ارتقا ** پیشینه شب یلدا در تاریخ و فرهنگ ایران ** بررسی مهمترین گسل های ایران / استان آذربایجان شرقی ** لزوم توجه تخصصی به زمین شناسی در معماری و باستان شناسی **
مدیریت وبسایت علوم میان رشته ای آماده پذیرش و انتشار نظرات، یادداشت ها و مطالب اساتید و دانشجویان عزیز می باشد. کافیست مطالب علمی و انتقادی خود را برای ما بفرستید
عناوین اصلی

اسلایدر

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۴-۰۲-۲۴      دیدگاه :۱ دیدگاه برای علم و هنر سنجش از دور     

سنجش از دور عبارت است از بکارگیری عکسهای هوایی، عکسهای فضایی و تصاویر ماهواره ای ، برای تفسیر و شناسایی و کسب اطلاعات از پدیده ها.

Untitled-3

تعریف علم و هنر سنجش از دور

 

سنجش از دور(Remote Sensing)

◊تکنولوژی و علمی تعریف می شود که بدون تماس مستقیم، مشخصه های یک شی یا پدیده را تعیین، اندازه گیری تجزیه و تحلیل مینماید.

◊سنجش از دور عبارت است از علم و هنر کسب اطلاعات در مورد اجسام و پدیده های مختلف، بدون تماس فیزیکی با آنها.

◊سنجش از دور عبارت است از بکارگیری عکسهای هوایی، عکسهای فضایی و تصاویر ماهواره ای ، برای تفسیر و شناسایی و کسب اطلاعات از پدیده ها.

04

تاریخچه سنجش از دور

 

تاریخچه عکسبردری هوایی

ü     عکسبرداری هوایی از تاریخ و قدمت چندان زیادی برخوردار نیست و تاریخ آن کم و بیش مقارن با پیدایش هنر و علم عکاسی و صنعت هوانوردی است .

ü     اولین عکسبرداری هوایی از اروپا ( فرانسه ) بوسیلهNadarدر سال ۱۸۵۸ در پاریس انجام گردید و در همان سال شخصی بنامHaussedatبا دوربین عکاسی و فیلمهای شیشه ای بوسیله بالن از دهکده ای در نزدیکی پاریس عکسبرداری نمود .

ü     در آمریکا در اکتبر سال ۱۸۶۰ در ارتفاع ۱۲۰۰ پایی ( ۳۶۵ متری ) از بندر بوستن عکسبرداری شد.

ü     نخستین دوربین های عکسبرداری در حقیقت چیزی شبیه جعبه محکمی بودند که در یک طرف آنها منفذ بسیار ریزی به جای عدسی وجود داشت و در مقابل آن یک ماده حساس به نور به جای فیلم تعبیه شده بود . در موقع عکسبرداری منفذ مزبور برای مدت محدودی گشوده می شد . زمان عکسبرداری ( اکسپوزه ) در این نوع از دوربین ها بستگی به زمان بازگذاشتن منفذ یاد شده داشت .

ü     با گذشت زمان ، در دوربین ها به جای منفذ ریز ، یک عدسی ساده کارگذاشته شد و بدین ترتیب دوربین های ساده عکاسی متولد گردید و بعدها با پیشرفت تکنولوژی ، عکاسی و عکسبرداری رونق یافت و دوربین های قوی با کارآیی برتر وارد بازار شد .

ü     با اختراع هواپیما در سال ۱۹۰۳ اولین فیلمبرداری هوایی بوسیله ویلبر رایت در سال ۱۹۰۹ انجام شد .

ü     استفاده از عکسهای هوایی در طی دو جنگ جهانی اول و دوم برای مقاصد نظامی توسعه و گسترش زیادی یافت.

038

 تاریخچه عکسبرداری هوایی در ایران

ü     در ایران اولین عکس هوایی از شهر تهران در سال ۱۹۵۶ ( اردیبهشت ۱۳۳۵ ) با مقیاس ۱:۱۰۰۰۰ گرفته شد

ü     در سال ۱۳۳۴ تا ۱۳۳۶ اولین عکسبرداری سرتاسری ایران توسط خارجی ها صورت گرفت و در سال ۱۳۴۳ تا دو سال بعد عکسبرداری سرتاسری ایران توسط سازمان نقشه برداری کشور تهیه شد.

034

 تاریخچه تهیه تصاویر ماهواره ای :

ü     با پیشرفت تکنولوژی و اعزام اولین قمر مصنوعی( Sputnik ) در اکتبر ۱۹۵۷ بوسیله اتحاد جماهیر شوروی سابق و پس از آن ماهواره های آمریکا ، توانستند با تهیه عکسهای متنوع در طول موجهای گوناگون ، ابعاد جدیدی در علم سنجش از راه دور بوجود بیاورند .

ü     در سال ۱۹۶۰ اولین ماهواره هواشناسی بنام Tiros به فضا پرتاب شد.

ü     هرچند از سال ۱۹۶۰به بعدعکسهای مختلفی توسط سفینه های فضایی از زمین اخذ شد اما از سال ۱۹۷۲با پرتاب ماهواره ERTS1که بعدها به نام لندست معرفی شد، سنجش از دور وارد مرحله نوینی شد.

ü     از آن تاریخ به بعد تکنولوژِی استفاده از فضا به سرعت پیشرفت کرد و کشورهای مختلف ماهواره های متعددی را جهت مطالعات منابع زمینی به فضا پرتاب کردند.


  1. امیر گفت:

    عالیه
    من تا حالا با این مبحث آشنایی نداشتم

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است.
******** Design By Hadi Hajirahimi *********