مدیریت

image-admin

صاحب امتیاز و مدیریت :

دکتر رضا صبوری نوجه دهی

Dr. Reza Sabouri Nojah Dehi


موضوعات


عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه ، ایمیل خود را وارد نمایید

مرمت آثار و اشیای باستانی غیر آلی

زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه
مرمت آثار و اشیای باستانی غیر آلی

چکیده مطلب

تعریف مرمت آثار تاریخی: بر گرداندن شیء یا اثر تاریخی به حالت اولیه یا مؤقعیت شناخته شده اولیه به منظور حفظ و در اختیار گذاشتن همه ی ویژگیها و ارزشهای شیء به نسل آینده است.   بطور کلی برای بیان تاریخچه مرمت نمی توان نقطه شروع مشخصی را معرفی نمود، چرا که تعمیر و مرمت […]

مشروح مطلب

تعریف مرمت آثار تاریخی:
بر گرداندن شیء یا اثر تاریخی به حالت اولیه یا مؤقعیت شناخته شده اولیه به منظور حفظ و در اختیار گذاشتن همه ی ویژگیها و ارزشهای شیء به نسل آینده است.

عکس تزئینی است

عکس تزئینی است   

 

بطور کلی برای بیان تاریخچه مرمت نمی توان نقطه شروع مشخصی را معرفی نمود، چرا که تعمیر و مرمت و بازسازی آثار موضوعی است که در زمان ها و مکانهای مختلف وجود داشته و سایر اقوام بخاطر رفع نیازهای زندگی روزمره خویش این ابتکار را به روش های گوناگون انجام می داده اند، قدمت این عمل برابر است با قدمت انسان ابزارساز، یعنی از آن زمان که انسان اولیه ساخت ابزار مفید از مواد پیرامونش را فراگرفت، بطور طبیعی مجبور شد که روش تعمیر اشیای فرسوده یا شکسته را نیز بیاموزد.

 

عکس تزئینی است

عکس تزئینی است

مثلا اقوام بسیاری از بناهای مسکونی و وسایل متعلق به بستگان پیش از خود استفاده می کردند و طبیعتا در موارد لزوم تعمیراتی نیز بر روی آنها انجام میگرفته است. بنابراین، یکی از منابع اطلاعاتی مفید درباره مرمت های ابتدایی، خود اشیا موجود آن زمان می باشند.

هنگامی که این اشیا مورد بررسی قرار می گیرند لازم است میان واژه تعمیر[1] و مرمت[2] وجه تمایز قائل شد و این تفاوت بستگی به این دارد که آیا هنگامی که تعمیر یا مرمت بر روی شئی مورد نظر صورت میگیرد، شئی هنوز عملکرد اصلی خود را حفظ می کند یا نه؟ بطور مثال، آزمایش بر روی سطل (پاتیل) مفرغی متعلق به دوران پیش از تاریخ موجود در موزه بریتیش میوزیوم، آشکار ساخت که در روزگار باستان بوسیله پرچ کردن یک صفحه فلزی توسط میخ پرچ بر روی سوراخ ها تعمیر ظرف انجام می شده است.

همچنین دو نمونه دیگر از ظروف فلزی تعمیر شده از دوره نارا در موزه ملی توکیو دیده شده که شامل یک کاسه بزرگ مفرغی و یک کاسه آهنی کوچک می باشد.

در زمان گذشته تعمیرات انجام شده توسط وضله های قدیمی معمولا بصورت کاربردی بوده اند، ولی گاهی اوقات می توانستند جنبه تزئینی نیز داشته باشد، یکی نمونه خوب از بکارگیری این روش، استفاده از وصله نقره ای بر روی یک کاسه مفرغی متعلق به محل تدفین پادشاهی آنگلوساکسون در ساتون هو می باشد.

جالبی این شیوه تعمیر در این است که وصله از صفحه نقره ساخته شده و جنس آن مانند کاسه اصلی از برنز نبوده و به روش و خصوصیات ژرمنی ها تزئین شده، که بیانگر این امر است که تعمیر ظرف را یک صنعتگر آنگلوساکسون انجام داده است.

پی نوشت ها :

[1]Repair

[2]Restoration


در ادامه بخوانید: انتخاب انجمن معماری مرکز جهاد دانشگاهی تبریز بعنوان انجمن برگزیده دوازدهمین جشنواره ملی حرکت

تبلیغات

  -١٨(°C)
  وزش باد (mph)
  فشار (in)
  محدوده دید (mi)
  اشعه فرابنفش -
  رطوبت (in)