آخرین یادداشت ها
انتخاب دکتر رضا صبوری بعنوان مدرس نمونه مراکز علمی کاربردی آذربایجان شرقی در سال ۱۳۹۸ ** انتخاب انجمن معماری مرکز جهاد دانشگاهی تبریز بعنوان انجمن برگزیده دوازدهمین جشنواره ملی حرکت ** سایت ایسرا در دست تعمیر و ارتقا ** پیشینه شب یلدا در تاریخ و فرهنگ ایران ** بررسی مهمترین گسل های ایران / استان آذربایجان شرقی ** لزوم توجه تخصصی به زمین شناسی در معماری و باستان شناسی **
مدیریت وبسایت علوم میان رشته ای آماده پذیرش و انتشار نظرات، یادداشت ها و مطالب اساتید و دانشجویان عزیز می باشد. کافیست مطالب علمی و انتقادی خود را برای ما بفرستید
عناوین اصلی

اسلایدر

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۳-۰۴-۲۰      دیدگاه :۶ دیدگاه برای کانسارهای طلا در ایران / استخراج و استحصال     

در این صفحه بصورت اختصاصی در ارتباط با آن دسته از معادنی که فلزات از آنها استخراج می گردند، مطالب ارائه می گردد. تاریخچه فلزات و معدن کاری هر فلز از دوران گذشته تاکنون و روشهای استخراج و استحصال آنها از سنگ معدن از جمله مباحثی هستند که در ارتباط با هر فلز بیان خواهند گردید.

 

05

مَعدَن‌کاری یا کـان‌گری به عمل استخراج کانی‌های ارزشمند یا دیگر مواد از زمین و معمولاً از معادن گفته می‌شود.

موادی که از این کانسارها به‌دست می‌آید شامل فلزهای پایه فلزهای قیمتی، آهن، اورانیوم، زغال‌سنگ، الماس، آهک، نمک، پتاس و موادی از این دست می‌شود. هر گونه موادی که نمی‌توان آن را از راه کشاورزی یا ساخت مصنوعی در آزمایشگاه و کارخانه به‌دست آورد معمولاً از راه معدن‌کاری به‌دست می‌آید.

معدن یا «کانسار کانی» یا به صورت خلاصه «کانسار» به جای انباشت طبیعی فلز یا سنگ‌های گوناگون که ارزش اقتصادی داشته باشد می‌گویند. معادن به دو دستهکلی تقسیم می‌شوند:

الف- معادن سطحی

ب- معادن زیرزمینی

مقدمه

طلا از دیرباز تاکنون به دلیل ویژگیهایی همچون زیبایی، پایداری و کمیابی مورد توجه بشر یوده است. و بیش از ۶۰۰۰ سال از تاریخ شناخت طلا، معدن کاری و کاربرد آن توسط بشر می گذرد. بنظر می رسد در این مدت حدود ۱۳۰ هزار تن طلا استخراج شده است که حدود نیمی از آن به قرن گذشته تعلق دارد. با تقاضای روزافزون جوامع امروزی به رشد، سرمایه گذاری جهت توسعه، اکتشاف، استخراج و فرآوری طلا شتاب چشمگیری داشته است.

طلا عنصری با ارزش است که علاوه بر مصارف زینتی، در پزشکی و صنایع الکترونیک، سخت افزارهای نظامی و …. کاربرد دارد و بعنوان مهمترین پشتوانه پولی جهان در ساخت سکه و شمش مورد استفاده قرار می گیرد. بطور مثال صندوق بین المللی پول در حال حاضر حدود ۳۰۰۰ تن طلا به ارزش تقریبی ۸۰ میلیارد دلار بعنوان پشتوانه مالی نگهداری می کند. و آمریکا نیز ۵۷ درصد از ذخایر استراتژیک خود را در قالب شمش طلا نگهداری می کند.

رابرت مندل برنده جایزه نوبل اقتصاد در ۱۹۹۹ می گوید : طلا فلز بسیار ارزشمند و تکیه گاهی برای کشورهایی هست که در نظام پولی جهانی نه عضو منطقه یورو هستند و نه عضو منطقه دلار و هنگامی که دلار و یورو در وضعیت مناسبی نباشند طلا تضمین کننده وضعیت اقتصادی آنهاست.

02

تاریخچه

طلا از نخستین فلزاتی است که توسط انسانهای دوران پیش از تاریخ کشف شد و بعنوان یک نوع ابزار مورد استفاده قرار گرفت. احتمال دارد که در ابتدا ریزه های براق طلا در کنار رودخانه ها توجه انسان دوران پیش از تاریخ را بخود جلب کرده باشد. لوازم ساخته شده از طلا در دوره های باستانی پیش از تاریخ ایران و جهان مربوط به هزاره پنجم و چهارم ق.م. هستند.

نمونه هایی که باستان شناسان در مقبره های سلطنتی سومر بدست آورده اند همگی قطعات جواهرنشانی بودند که همگی به زیبایی تزئین شده و پیراسته بنظر می رسیدند و به حدود ۳۰۰۰ قبل از میلاد تعلق داشتند. مصریان باستان نیز پادشاهان خود را چه در زمان حیات و چه در زمان مرگ با طلا تزئین می نمودند. زمانی بود که از طلا بواسطه چکش خواری و ورقه ای بودن بعنوان روبانی برای پیچیدن روی سر استفاده می کردند و از حدود ۱۵۰۰ ق.م. طلا بعنوان وسیله ای مناسب و استاندارد برای تجارت مورد استفاده قرار می گرفت. در همان ایام در تمدن باستانی پرو از طلا برای ساختن بناهای مقدس استفاده می شد. قطعات طلای چکش کاری و جلا داده شده در نقش برجسته ها بصورت هنر قلم زنی در تزئینات بناهای تمدن اینکاها، مایا و آزتک به فراوانی دیده می شود.

باستان شناسان عقیده دارند که در ایران طلا از هزاره سوم پیش از میلاد مورد استفاده قرار گرفته و از آن اشیا زینتی درست می کرده اند. بخشی از این قبیل اشیا در حفاریهای باستان شناسی بدست آمده اند. گریشمن در کتاب ایران از آغاز تا اسلام یادآور می شود که در دوره هخامنشی در ناحیه کرمان طلا و نقره استخراج می شده است.در زبان اوستایی به طلا زرنه می گفتند و در زبان پارسی باستان زرنه و در پهلوی زر گفته می شد.

تصویری از نحوه معدن کاری و استخراج طلا نزد مصریان باستان

تصویری از نحوه معدن کاری و استخراج طلا نزد مصریان باستان

شستشوی خاک جهت استحصال طلا توسط مصریان باستان

شستشوی خاک جهت استحصال طلا توسط مصریان باستان

استفاده از دم برای کوره های ذوب طلا توسط مصریان باستان

استفاده از دم برای کوره های ذوب طلا توسط مصریان باستان

گاهشمار طلا

۴۰۰۰ ق.م. طلا اولین بار در غرب خاورمیانه کشف و مورد استفاده واقع شد.

۳۰۰۰ ق.م. دانشمندان مصری طلا را به الیاف تبدیل کردند و برای استحکام بیشتر آن فلزات دیگری را به آن افزودند.

۲۵۰۰ ق.م. اولین بار جواهراتی از طلا در مقبره یکی از پادشاهان مصری همراه با جسد وی دفن گردید.

۱۵۰۰ ق.م. معادن طلا در منطقه نوبیای مصر کشف گردیدند.

۱۳۵۰ ق.م. ایرانیان و بابلیان از روش قال گذاری برای تعیین خلوص طلا استفاده کردند.

۱۰۹۱ ق.م. مربع هایی از طلا بعنوان پول در چین مورد استفاده قرار گرفت.

۵۱۶ ق.م. اولین سکه طلای خالص در ایران و در دوره هخامنشی با نام دریک ضرب گردید.

۵۸ ق.م. ژولیوس سزار طلای زیادی از سرزمین گُل واقع در فرانسه بعنوان بدهی های آنها به امپراتوری رُم غرامت گرفت.

۵۰ ق.م. رومیان سکه ای از طلا بنام آئوریس ضرب کردند.

۶۰۰ الی ۶۹۹ میلادی : امپراتوری بیزانس معدن کاری طلا را در اروپای مرکزی و فرانسه آغاز نمود.

ادامه دارد …..


 1. علی گفت:

  لطفا یه نقشه ای هم از معادن طلای ایران منتشر کنین

 2. ناشناس گفت:

  در ارتباط با روشهای ثبت معدن هم مطلب بزارین

 3. داریوش گفت:

  آیا معادن فلزی را می توان در مالکیت خصوصی داشت یا همشون دولتی هستن؟

 4. فریبا ج گفت:

  اینم بگین که استخراج طلا در ایران اونقد کمه که در سال به یک تن هم نمیرسه متاسفانه

 5. اکبری گفت:

  فکر میکنم معدن موته اصفهان سالی ۳۰۰ الی ۳۵۰ کیلو طلا تولید می کنه که عملا یعنی هیچی

 6. صادقی گفت:

  سهم طلا از تجارت جانی در سال حدود ۶۰۰ میلیارد دلاره اما ایران کمترین سهم را داره چون بیشتر وارد کننده است تا صادر کننده و دلیلش عدم بکار گیری صحیح معادنه

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است.
******** Design By Hadi Hajirahimi *********