آخرین یادداشت ها
انتخاب دکتر رضا صبوری بعنوان مدرس نمونه مراکز علمی کاربردی آذربایجان شرقی در سال ۱۳۹۸ ** انتخاب انجمن معماری مرکز جهاد دانشگاهی تبریز بعنوان انجمن برگزیده دوازدهمین جشنواره ملی حرکت ** سایت ایسرا در دست تعمیر و ارتقا ** پیشینه شب یلدا در تاریخ و فرهنگ ایران ** بررسی مهمترین گسل های ایران / استان آذربایجان شرقی ** لزوم توجه تخصصی به زمین شناسی در معماری و باستان شناسی **
مدیریت وبسایت علوم میان رشته ای آماده پذیرش و انتشار نظرات، یادداشت ها و مطالب اساتید و دانشجویان عزیز می باشد. کافیست مطالب علمی و انتقادی خود را برای ما بفرستید
عناوین اصلی

اسلایدر

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۴-۱۰-۲۵      دیدگاه :هیچ دیدگاهی برای هنرصنعت ملیله ثبت نشده     

ملیله‌کاری شاخه‌ای از هنر فلزکاری است که با مفتول‌های نازک نقره انجام می‌پذیرد. (بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۴-۱۰-۲۰      دیدگاه :۶ دیدگاه برای معماری تاریخی ایران / معماری عیلامی     

معماری عیلام گونه ای از معماری مذهبی تاریخ بشر است، با الگوهای فراوانی برگرفته از همسایگان بین النهرینی و البته ابداعات و ابتکارات هنرمندان بومی و معماران عیلامی، همچنین در ارتباط با مبحث شهرسازی در دوران باستان ایران باید ذکر نمود که در شوش شهر پانزدهم عیلامی را با خیابان اصلی ساخته شده است.

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۴-۱۰-۱۲      دیدگاه :۴ دیدگاه برای مواد و مصالح مورد استفاده در مرمت آثار و اشیا باستانی     

واژه مرمت به معنی باز گرداندن اثر به وضعیت ، موقعیت و کاربری اولیه است. این امر زمانی مطرح میگردد که آثاری در گذر زمان به دلایل مختلفی چون عوامل زیستی(بیولوژیکی)- شیمیایی– فیزیکی – انسانی و حوادث طبیعی  دچار تخریب و آسیب دیدگی میشوند.

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۴-۱۰-۰۵      دیدگاه :هیچ دیدگاهی برای باستان سنجی ثبت نشده     

باستان سنجی یا آرکئومتری (Archaeometry) شاخه ای نسبتا جدید از علم باستان شناسی است که در آن یافته های باستانی توسط انواع مختلفی از روشها و فنون علمی و آزمایشگاهی مورد بررسی و تحقیق قرار می گیرد. بعبارت دیگر بکارگیری شاخه های مختلف علوم طبیعی و مهندسی به منظور درک بهتر مسائل باستانشناسی باستانسنجی نامیده می شود.

(بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۴-۱۰-۰۵      دیدگاه :۶ دیدگاه برای منابع حرارتی / میزان تابش در اقلیم محلی     

شکل گیری اقلیم در کره زمین به مجموعه رویدادها و عوامل موثر آب و هوایی وابسته است که در اتمسفر رخ می دهد. هر چه در این اتمسفر به سطح زمین نزدیکتر شویم یا در واقع ارتفاع محدوده اقلیمی در حال بررسی کمتر شود. عوامل موجود در سطح زمین تاثیر بیشتری بر شاخص های آب و هوایی می گذارند. (بیشتر…)

نویسنده : صبوری       تاریخ انتشار :۹۴-۱۰-۰۴      دیدگاه :۳ دیدگاه برای سفالگری در ایران/ سفال دوران اسلامی     

سفالگری در ایران سابقه بسیار دیرینه دارد. بیان بخش های منختلف سفال ایرانی از دیدگاه تکنولوژی ساخت، تزئینات، نقوش و مفاهیم نمادها و سایر موارد مباحثی هستند که از این پس در این صفحه بیان خواهند گردید.

(بیشتر…)

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است.
******** Design By Hadi Hajirahimi *********